Ny Storstrømsbro forsinket til 2024/2026 (Generelt)
Det er også underordnet, for det er ikke en del af den version af ERTMS, der leveres til Danmark.
Det er meget morsomt at diskutere (fantasere om) alle mulige løsninger, men det fører vist ikke til at løse de udfordringer "det virkelige liv" har med forsinkelserne ifm opførelsen af den nye Storstrømsbro.
Jeg tror at du i din ivrighed efter at skyde alt ned, også i denne debat, overser at jeg rent faktisk er interesseret i hvordan skydelokomotiver håndteres i ERTMS, for jeg tvivler på at tyskerne opgiver den løsning de har på stejle stigninger i forvejen.Mit spørgsmål har ikke noget med den danske version af ERTMS eller det oprindelige spørgsmål at gøre.
Mvh. Jens
Bevares'. Men hvis det er en snak om, hvilken version af ERTMS de indfører i Tyskland, ville det måske være en idé at starte en ny tråd.
Det er det heller ikke en snak om.
Måske du skulle læse hvad der rent faktisk står i indlæggene og reflektere lidt inden du fyrer, den efterhånden ret slidte, kanon af.
Mvh. Jens