Railjet og smuldret aftaler. (Trafikpolitik)
Togsæt er kun meningsfuld når man kender strækningens fremføring, såsom elektrificering eller dieseldrift og dermed om sættet er som EMU eller DMU.
Vognsæt derimod, skal blot have skiftet trækkraft og denne vekslen kan man foretage resten af vognsættes afskrivningstid, dette er ikke muligt med et togsæt, det har den drivkraft én gang for alle.
Vognsæt er den bedste løsning til de lange stræk, da hele togstammen kan serviceres af ét personale og dermed omkostnings venligt i forhold til 3 enkelte sammenkoblede enheder med hver deres personale og desuden undgår man, at passagerne stiger ind i den forkerte afdeling af togsættet.
Nu er Railjet så godt nok med fast krog og skruekobling, men schaffenberg-kobling kunne være en løsning for hurtig lokomotiv vekslen i Fredericia når der skiftes mellem Øst og Nord gående trafik, e.v.t.
--