Jernbanen.dk forum arkiv 2010-2022

DSB Vectron: Hvor mange dobbeltdækkervogne kan den trække? (Generelt)

af andersj, Aalborg, 10/10 2021, 17:38 (1232 dage siden) @ Jens N

Idag ser man regionaltogene på Sjælland oprangeret med 3, 4 og en gang imellem 5 dobbeltdækkervogne og 1 styrevogn.


Betyder det at der, i dagens køreplan, aldrig op- og nedformeres DD-togstammer til myldretider, men at der køres med samme størrelse togstammer hele dagen hver dag?

Findes der ingen ekstra togstammer som indsættes til myldretider og fredage og søndage, hvor der sædvanligvis er flere rejsende?

Mvh. Jens

Det er logistisk umuligt at op- og nedformere styrevognstog i løbet af dagen - medmindre man bruger Lasses løsning. Så udenfor myldretiden samt lørdag+søndag kører man så vidt muligt med togsæt. Nu hvor EB'erne er kommet, så ser forskellen i driftsomkostningerne anderledes ud mellem kørsel med togsæt og en elektrisk dobbeltdækkerstamme.

Der kører ekstra myldretidstog til hhv. Helsingør, Kalundborg og Næstved/Nykøbing F samt Odense. I landsdelstrafikken kører man jo bare med ekstra togsæt på de eksisterende tog fredag og søndag. I regionaltrafikken behøver man ikke at køre med ekstra kapacitet søndag, da man jo ikke har pendlerne.

--
Mvh Anders


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak