Jernbanen.dk forum arkiv 2010-2022

Materielbørs? - præcisering vedr. VNJ C 20 (Generelt)

af KimC, 21/6 2011, 13:35 (4991 dage siden) @ L.H. Jensen

Nej, den private ejendomsret kan vi altså ikke gøre ret meget ved, og hvis ikke ejeren vil sælge (eller bytte eller forære væk), der der ikke noget at gøre. Det gælder således også for VaGJ M 1 - selvom det er til at tude over ;-(

Set i det lys har jernbaneenhusiaster og ditto foreninger absolut ingen grund til at klage over at baner der har været ubrugte i årtier er "kulturarv der forsvinder", når de selv lader kulturarv stå og forfalde.

Hodlningen at "hvis vi ikke kan bruge det er der ingen andre der må" er noget de fleste klubber har vist tegn på, og måske er det også holdningen der ligger bag når BaneDanmark lader Naturstyrelsen pille baner op.

Uanset hvad man kan sige om Berggren så var hans materiel dog underkastet et minimum af vedligehold og opsyn i den tid han havde det.

Det er måske på tide at man finder sammen om et mere overordnet syn på bevaring hvor der ikke skal frygtes at nogen vil erobre sig "verdensherreømmet" på veterantogskørsel i Danmark, men hvor der er plads til alle seriøse foretagener.


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Jernbanebøger

Frygt og fascination

Frygt og fascination. Pris 250 kr.

Læs mere


Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak