Anderledes foto fra Grindsted-dateringsforsøg

af Ole Søbye, 8/3 2018, 11:41 (2534 dage siden) @ Morten Flindt Larsen

Hej Morten, Kai og alle andre.
Jeg er ny i dette meget interessante forum, og det er mig, der har henvendt mig - på GrindstedArkivets vegne - til Kai med det flotte foto af lokomotivet foran Vardebanens remise i Grindsted.
Kai har "antydet" at der er tale om et gammelt foto fra 30'erne, for på den baggrund at fremhæve fotoets høje kvalitet (og altså ikke for at tidsbestemme selve optagelsen af fotoet. I arkivet har vi ingen data på fotoet). Jeg kan oplyse, at fotoet er taget af den lokale professionelle fotograf Hans Lund, som bosatte sig i Grindsted i 1907. I GrindstedArkivet har vi det originale negativ i form af en glasplade, som ved skanning kan give os det fine foto i høj opløsning.
Morten har tidsbestemt opførelsen af husene på Nørre Alle (senere omdøbt til Nørreled) ud fra BBR. Nr. 25 er fra 1945 og nr. 27 osv. fra 1953. Jeg kan bekræfte at nr. 27 er fra 53, idet jeg selv boede der fra jeg var 4 år. Nr. 25 ses på fotoet, hvorimod resten af husene på gaden ikke er med. Det betyder at fotoet er taget mellem 1945 og 1953!
Dermed kan det bekræftes, at lokomotivet er VaGJ nr. 2, som blev ophugget i 1952.


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak