Jernbanen.dk forum arkiv 2010-2022

Cirkus Slagelse fortsætter for 2. dag (Generelt)

af pjl, 3/10 2021, 00:56 (1239 dage siden) @ Svend

Igen: Der er mange involveret i ombygningen af Slagelse: Entreprenører, eksterne rådgivere .......

I så fald er det stinkende dårlig programledelse og hér peger pilen tilbage på BaneDanmark, specielt at man ikke kan få et svar på hvornår eventuelle problemer og uregelmæssigheder er udbedret. Denne gang giver man helt op, smider håndklædet i ringen og skifter tog ud med bus i 10 uger (men nok vokser til 20 uger kender man firma’et korrekt). Som en bonus har projektet tidligere erklæret at arbejdet blev færdigt i slutningen af august, men det har været lidt af en indian summer, så man kan måske undskylde at at man ikke kan finde rundt i en kalender inde i huset.

Men dem holder vi gerne udenfor for at kunne simplificere problemerne: Banedanmark er eneansvarlig for alle de problemer og forsinkelser, der opstår ;-)

Hvis man læser på deres hjemmeside er de eneansvarlig for alle/de (få) success historier, der findes inden for jernbanen.


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak