E 974
Min pointe er blot at både de danske og svenske jernbaner anvendte metersytemet og derfor er det nonsens at tale om mål i mm osv.
Men korrekt, når man skal bygge et lokomotiv (eller vogn) skal der helt andre tegninger (og beregninger) til og dem har Frichs, uanset foreliggende grundlag, med god grund været nødt til at foretage. Det er også naturligt at DSB gerne ville normalisere så mange dele som muligt i forhold til lagerbeholdninger mv, når det var økonomisk forsvarligt.
Der er en god grund til at DSB ikke byggede fx stålvognkasser selv - man kunne faktisk ikke. Noget lignende har sikkert været gældende mht vitale lokomotivdele, hvadenten Frichs selv kunne fremstille dem eller måtte have indenlandsk eller udenlandsk leverandør til at levere.