Sønderborg by - trængsel i gaden + 2 foto fra Mommark
Hej Henning
Tak for fantastiske billeder fra Jernbanegade. Man kan godt forstå hvorfor løsningen med at føre banen midt i gaden med tiden måtte give problemer (den gang gik hovedvej A8 vel lige her). I dag havde det måske været lidt nemmere da en del af Jernbanegade er gågade (en dansk udgave af Mollistrasse
).
Jeg har ikke kunnet spotte andre overkørselsanlæg end det der er ved Holger Drachmannsgade, og det kunne måske se ud som om der kun var signaler vendt mod Holger Drachmannsgade og ingen i nogen af de andre retninger.
Er der nogen der kan bekræfte det?
Hilsen
Niels
Som seksårig var jeg i Sønderborg sommeren 1962, altså lige efter nedlæggelsen. Jeg husker det som at der var advarselsblink rettet mod alle veje på tværs af sporet. En seksårig jernbanetosse kunne ikke se hvad problemet var, men kunne dog godt se at bomme ikke var mulige.
Det var i øvrigt 'surt show' at køre med bud Nyborg - Fåborg og Mommark Sønderborg, når alle havde fortalt om de sære primitive baner