Sidste tog gennem Sønderborg, film

af Niels Buch, 28/7 2018, 17:26 (2387 dage siden) @ Claus E. Hansen

Hej

Jeg har lissom ikke haft mulighed for at opleve Mommark-banen, da den blev lukket godt 3 år før jeg så verden, men jeg har dog boet i Sønderborg fra 1970 til 1988. Så det er ret sjovt at se levende billeder fra Jernbanegade med tog.

Jeg bemærker at der åbenbart var etableret en jernbaneoverskæring lige hvor toget forlader Bystationen og kører ud i Jernbanegade (man kan se bagsiden af kontrolsignalet og også de vejvendte signaler der dækker Holger Drachmannsgade). Var der noget tilsvarende i den anden ende af Jernbanegade (ved Sct. Marie kirke)? Er der nogen her i forum der har billeder fra Jernbanegade hvor man kan se evt. signaler?

Hilsen
Niels


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Militære jernbane transporter i 1930erne
Militære jernbane transporter i 1930erne

Per Finsted fra Dansk Militærhistorisk Selskab (www.chakoten.dk) har skrevet en artikel om militære jernbanetransporter i 1930erne. Jernbanen.dk har leveret tegninger til artiklen og har som tak fået lov at bringe artiklen her.

Læs mere


Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak