Jernbanen.dk forum arkiv 2010-2022

Færgen er i havn (Generelt)

af Anders Madsen, 24/7 2015, 21:28 (3487 dage siden) @ cz

Flere steder kan læses, at der er visse skibsentusiaster som arbejde for en bevaring. Er der nogen herinde der har kendskab til et sådant initiativ - hvem er disse folk og hvorledes kommer man i kontakt med dem?

Initiativet blev præsenteret på et visionsmøde for pressen og interesserede i ventesalen på Gedser station af Dansk Færgebevaring d. 12. juni 2010. I dag hedder foreningen Dansk Færgekultur og kan kontaktes på hjemmesiden: http://www.faergekultur.dk/index.php

Udpluk fra foreningens hjemmeside:
I 2010, blev der gjort et stort arbejde for at få færgen Sjælland (Dronning Ingrid, 1951) tilbage til Danmark. Det var planen at hun skulle ligge i Gedser, og være en del af ”Trafikkultur Gedser”. Desværre var der ingen fonde som ville hjælpe med at købe færgen, samt bugserer den til Gedser. Desuden modarbejdede Guldborgsund kommune også projektet. Så i december 2010 blev ”Trafikkultur Gedser” opgivet.


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

DSB D818
Hvad er det?
Hvad er det?

Her er en lille samling på 28 jernbanebilleder optaget gennem de seneste 30 år og spørgsmålet er nu, hvad de forestiller? Forhåbentlig kan nogle af Jernbanen.dk´s jernbanekyndige læsere identificere nogle af motiverne.

Læs mere

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak