I see four... (Generelt)
Når man går sig en tur langs med sporet, ser man ind imellem sære ting. I dag så jeg f.eks. dette tog komme luntende ved Rønninge på Østfyn.
Jeg ved godt, at andre har set lignende syner, men det er måske snart blot et fata morgana?
Hvad er i øvrigt IC4's marchhastighed? Da jeg gik langs med sporet, kom der en masse IC 3 og ER 4 med afsindig fart (så jorden buldrede), men da dette togsæt kørte forbi, skete det i mageligt luntetrav - som en bedaget, gammel skinnebus. Hvor hurtigt kan disse tog køre - og er der eksempler på, at de har nået deres (estimerede) tophastighed i almindelig drift?
Slutteligt et billede af, hvad der stadig er af gammelt 'inventar' langs sporet. Ved km 143,2 står resterne af et led, og flere steder står de gamle kilometersten stadig og viser afstanden fra Nyborg, side om side med afstandstavlerne med distancen fra København H.
Begge billeder er optaget med samme hastighed - men togene kørte bestemt ikke med samme hastighed, trods et førsteklasses spor!
Venlig hilsen,
Aleman