DSB: Vi skal mere end nogensinde bevise vi er kundedrevet (Jernbanen i dag)
. Fx på Sydbanen reduceres rejsetiden de kommende 8-9 år mellem Nyk. F og Kbh. H fra 1:36 til ca. 1 time. Og Næstved-Kbh. reduceres til ca. 0:35. Vel at mærke med 200 km/t-materiel.
For fuldstændighedens skyld: Nykøbing F til København H: 52 min og Næstved - Kbh 29 min med 250 km/t materiel med samme ekstra motorisering som DSBs nye 200 km/t tog fårDer er en del mental forskel på "cirka en time" - der vist iøvrigt dækker helt op til 68 min - og så 52 min
Men det er en helt anden historie.
/Lasse
Og bare lige for forståelsens skyld: Er det på den nuværende infrastruktur? Altså en tidsbesparelse på ca 10 min bare på Ringstedbanen, som er den eneste del af turen til Næstved/Nykøbing, som der i dag kan køres 250 på. Eller kræver det nye opgraderinger af Sydbanen også?