ledvogterhytte med mål mv.
Godaften til alle
Fik lyst til at sætte mål og rentegne lidt på den føromtalte tegning af den ledvogterhytte, der lå ved Bülowsvej 36A på Frederiksberg.
Jeg skal gøre opmærksomt på, at opmåling og konvertering fra Alen og til Centimeter fra den valgte tegning, har været lidt af en opgave – er sproglig – da det har været svært at sætte et mm mål på tegningen, ommåle mm til alen på alen linealen og derefter omsætte til cm via ommålingstabel på internettet.
Så hvis man mener at målene er forkerte, mål selv .
Efter min bedste overbevisning og med den fotodokumentation jeg råder over, har jeg kunnet tælle følgende ledvogterhytter mere eller mindre magen til tegningens. Nogle 1 til 1½ fag længere, nogle udbygget med brædde tilbygning (Vodruffsvej/H.C. Ørstedsvej) og andre lidt bredere (Nørrebrogade).
Strækningen Kbh 2. banegård (Søerne) – Vigerslev:
Vodroffsvej, Fuglesangsvej, Bülowsvej 36A, Frb. Station/Falkoner allé, Howitzvej og Peter Bangsvej.
Strækningen Kbh 2. banegård (Søerne) – Lyngby (Holte):
Vodruffsvej, H. C. Ørstedsvej (over for nr. 52), Stefansgade, Nørrebrogade, Lyngbyvej??? og Lyngby Hovedgade.
Steff