Torsdagsbilleder - LB - Rudkøbing Station (del 2/2)

af Holger Sørensen, Hedehusene, 3/8 2017, 16:57 (2761 dage siden)

Sidste billeder fra Rudkøbing i denne omgang.
Alle fotos er fra d. 4/9-62 (som de i øvrigt også var sidste uge,
hvor vi desværre fik skrevet d. 9/4-62 ...)

Bedste hilsener fra Holger og Morten:-)




Mere fra Rudkøbing :
Rudkøbing Station (del 1/2)
Rudkøbing Havn og SFDS
Fra Rudkøbing til Siø





Rudkøbing
Vi starter med et par gadebilleder
[image]



[image]


Tilbage til sporterrænet
[image]



[image]


Kran og rampe - i baggrunden pakhus og lastbil tilhørende Odense Ægforretning A/S
[image]



[image]


SM 1 og SP 11
[image]



[image]


Vi drejer kameraet mod højre
[image]



[image]



[image]


og afslutningsvis udkørslen mod nordøst
[image]Alle fotos HBDS 19620904

Torsdagsbilleder - LB - Rudkøbing Station (del 2/2)

af Steen Nielsen ⌂, 5600 Faaborg, 3/8 2017, 17:04 (2761 dage siden) @ Holger Sørensen

For sytten da, Holger, som altid en vidunderlig tidsrejse på dine fotografier.

Hvis det stod til mig, var alle dine fotografier "ophøjet" til National Kulturarv :-)

Avatar

Torsdagsbilleder - LB - Rudkøbing Station (del 2/2)

af Ove Nygaard, 3/8 2017, 17:36 (2761 dage siden) @ Steen Nielsen

For sytten da, Holger, som altid en vidunderlig tidsrejse på dine fotografier.

Hvis det stod til mig, var alle dine fotografier "ophøjet" til National Kulturarv :-)

Kære Steen Nielsen.

Jeg er enig med dig. Med hensyn til ophøjelse til "National Kulturarv" kan det vel nås endnu. Kulturministeren, p. t. LA, har jo før vist stor interesse for jernbanedrift og for jernbanefolkenes indsats.
Måske kan forfatteren af adskillige udmærkede jernbanebøger, Lars B Christensen, som også af og til læser indlæggene på dette forum, fortælle, om der er muligheder for, at dit ønske kan opfyldes.

Bedste hilsener

Ove af Erritsø

Torsdagsbilleder - LB - Rudkøbing Station, en kulb (del 2/2)

af Steffen Dresler, 3/8 2017, 21:47 (2761 dage siden) @ Holger Sørensen

En dejlig ting ved HBDS billeder, er at gå på opdagelse og ofte finder man ting, der tidsmæssigt faktisk ikke burde eksistere mere, taget optagetidspunktet i betragtning.
Se nu på billede nr. 8 i dagens serie herunder:
[image]


Tilsyneladende en trævæg ved et tankanlæg med "noget" bagved. Men ved nærmere eftersyn ses jo så tydeligt, at det faktisk drejer sig om maskindepotets kuludleveringsanlæg med kulgård, vandkran og askegrav. Og så er det SJÆLDENT at se billeder af selve kulgården. Og nej, den lille opbygning med "tag" er ikke et tag, men en høj kulbænk. Til venstre for denne ses den såkaldte "Kulvippe" med tovværk. Til højre for sidste (højre) olie/benzin tank ses et trægelænder og ved foden af dette en kurv.
Ideen var så denne, at når et lokomotiv skulle have tenderen/kulkassen fyldt med kul og vand kørtes til "Kulgården". Inde bag plankeværket lå kullene/briketterne for lokomotivernes fyrkasser. Kul/briketter fyldtes så med skovle op i en "Kulkurv" fremstillet af fletværk. Kulkurven blev så hejst op på kulbænken ved hjælp af kulvippen, alternativt båret op af en trætrappe fra kulgården og til kulbænket. Herfra blev kul/briketter direkte løftet over på tenderen/kulkassen og dumpet ned i tenderens kulkasse.
Samtidig hermed kunne lokomotivet vandpåfyldes af vandkranen til højre i billedet, der blev svinget ind over vandtragten på enten vandkassen eller tenderens vandpåfyldning. Samtidig hermed kunne så fyrkassens askekasse tømmes ned i askegraven.
Herunder en Kulvippe (De Danske Statsbaner, Vejledning i banernes bygning og udstyrelse, side 100, København 1920).
[image].

På større maskindepoter fandtes, eller kom, så den senere kendte "Kulkran", hvor kulkassen indledningsvis blev hejst op af lokomotivet selv ved kørsel frem eller tilbage. Se herunder:
[image]
(Samme ref som ovenstående, side 101).
Det var hvad jeg fik ud af HBDS billede, tak for visningen (som sædvanlig).

Med venlig hilsen

Steffen Dresler

Torsdagsbilleder - LB - Rudkøbing Station (del 2/2)

af Mikael P, 5/8 2017, 11:02 (2760 dage siden) @ Holger Sørensen

Hej!

Er der nogen som ved, hvad det er for en hvid "stribe" nederst på Sp-vognen???

Venlig hilsen

Mikael P

Torsdagsbilleder - LB - Rudkøbing Station (del 2/2)

af Niels Munch, 5/8 2017, 11:57 (2760 dage siden) @ Mikael P

Er der nogen som ved, hvad det er for en hvid "stribe" nederst på Sp-vognen???

[image]


Det er en slags "fenderliste", som også kan ses på rutebiler, evt. dækkende over pladesamling.

M.v.h.
Niels

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak