Avatar

Tønder og Hviding stationer i december 1972

af Thomas Boberg Nielsen ⌂, Spor 44, Godsbanen, Aalborg, 3/8 2017, 09:58 (2745 dage siden) @ Poul Andersen

Kære Poul

Sporskifterne har været aflåst ved hjælp af låsebolte, og I-signalerne annulleret, hvilket sikkert har fremgået af et trafikcirkulære.
- Er der mon nogen der kan fremskaffe dette, - så burde gåden være løst (næsten lige så spændende som "Signal til mord").


Jeg vil tro, jeg har rørt ved cirkulæret på Landsarkivet for Nørrejylland; men jeg har formentlig ikke affotograferet det, for hvis stationen er gået fra at være station til at være trinbræt, har cirkulæret ikke haft min interesse, idet der så ikke har været et sidespor på fri bane involveret.

Bedste hilsner

Thomas


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Et uheldigt lokomotiv
Et uheldigt lokomotiv

DSB MY 1123 havde et rigtigt skidt år i 1966, hvor det var involveret i hele 2 uheld. Først gennem en stopbom i Helsingør og 4 måneder senere op bag i et godstog ved Klarskov på Sydsjælland.

Læs mere

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak