Avatar

Brotyper

af T. Rithmester @, Struer, 20/4 2016, 14:31 (3212 dage siden) @ Thomas Boberg Nielsen

Skulle der - mod forventning - findes broer af tilsvarende type på andre strækninger, hører jeg gerne nærmere

Noget tyder på, at typen også blev anvendt på den nogenlunde samtidigt anlagte strækning Vejle-Give-Herning. Jeg er i hvert fald stødt på noget, der ligner i bogen "Givebanen 1894-1914-1994" af Vigand Rasmussen, 1994, side 58, hvor en bro i Jelling er afbilledet.

www.arkiv.dk er p. t. nede - hos mig i hvert fald - så jeg har ikke haft mulighed for at lede efter billeder (google gav ikke noget).


Umiddelbart holder antagelsen vand, for jeg har netop siddet og set DR På Skinner: Fredericia - Struer, 34 min 6 sek, kort før Jelling ved Skelborgvej ses denne overføring som jo godt kunne ligne dem på "Den Skæve".


[image]Vejoverføring ved Skelborgvej kort før Jelling, Kilde: DR På Skinner


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak