Citat fra: anho Dato 7/03-25, 11:18Citat fra: Lasse Toylsbjerg Petersen Dato 7/03-25, 07:57Citat fra: andersj Dato 7/03-25, 00:32DB har også i et par år arbejdet på "ICE 5", men udbuddet på op til 95 400 meter lange togsæt blev stoppet i november 2024. DB har ikke selv givet nogen klar grund til at udbuddet er stoppet, men igen spekuleres der i at man ikke pt. har råd til dem og at passagervæksten ikke går i samme tempo som forventet - også med henblik på de kommende års mange og meget omfattende sporarbejder i Tyskland.
Dertil kommer formentlig en generel "bekymring" fra DB om at markedet i Tyskland også reelt åbnes for konkurrence, hvilket vil give både SNCF og Trenitalia adgang med deres højhastighedstog samt formentlig samme tendens som markedsåbningen i Frankrig, hvor flere helt nye selskaber har skaffet startkapital til højhastighedstog. EUs overordnede besked har i flere år været, at een operatør ikke bør have mere end 50% af markedet på de enkelte strækninger (der kan drives som fri trafik)
/Lasse
Bare af nysgerrighed: hvad er forhindringen for at SNCF eller andre skulle køre højhastighedstog i Tyskland i dag? Er der ikke allerede åbnet for fri trafik? FlixTrain kører jo tog rundt i Tyskland.
Eller er det en situation ligesom her i Danmark, hvor der på papiret er åbent, men hvor praktiske omstændigheder gør det besværligt?
Der er en del praktiske omstændigheder men reelt har det mere handlet om manglende materiel og at Frankrig var "lukket land", så man har samarbejdet i stedet. SNCFs nye TGV tog bliver udrustet til kørsel i stort set hele Europa.
FLIX har tidligere eftersøgt højhastighedstog til kørsel i Tyskland, men kunne ikke få kapacitet til at udnytte disse (mange forskellige forklaringer har svirret - de fleste går på DBs uheldige trippelrolle som infrastrukturforvalter, materielejer og operatør).
Reelt ligger det tyske ICE net som en "dyne" og gør det svært for andre at komme til.
...og så spøger FLIX endnu ikke realiserede planer om køb af 100 togstammer stadig...
Lasse