Citat fra: nj_kruse Dato 10/02-25, 16:55Lokaltogs kommende batteritog kan trods alt køre 160 km/t under køreledning. Et tog som kører 160 km/t uden stop, burde godt kunne følge med et IC5, som kører stoptog. Et tog fra Nakskov kunne køre uden stop fra Nykøbing Falster til Køge, hvor det kobler sammen med tog fra Roskilde og Stevns.
Jeg kan se et helt tårn af problemer.
Den størrelse tog, som det er relevant at køre på Lollandsbanen, er for lille til hovedstrækningen. Hvis der ikke kobles et sæt eller mere på i Nykøbing eller aller senest Næstved, vil folk stå som sild i en tønde.
Derudover så vil det optage en kanal på en bane, som, efter Femern åbner, bliver tæt trafikeret med en skønsom blanding af regionaltog, godstog og internationale tog. Indtil toget så drejer fra mod Køge, som er enkeltsporet Næstved-Køge-Køge Nord og igen trafikeret tæt på kapacitet. Selv hvis den følger lige i halen på et stoppende regionaltog, så vil det kræve, at modkørende tog holder ved krydsningsstationer og venter på begge tog, med en tilsvarende køretidsforlængelse og grus i den videre køreplan til følge.
Og til sidst turen ind ad ny bane, hvor togets langsomhed endnu en gang er et problem.
Og ja, det er ikke noget, som ikke kan løses med investeringer i infrastruktur og nyt/mere materiel, men så er vi i hvert fald ude over de nemme snuptagsløsninger og inde i næste infrastrukturplan.
Fra Nykøbing Sj ville på sigt give noget mere mening.
Her skal man i forvejen til at finde ud af, hvordan man skal befare banen til Kalundborg, når IC3 går på pension. Batteritog bliver givet løsningen (jeg kan ikke huske om det faktisk er besluttet). Og skal man ud og købe nye tog til det alligevel, så kunne det give mening at købe samme type til Odsherredbanen også, og så koble dem i Holbæk. Det passer med, at man har to yderstrækninger med et mindre antal passagerer, og man får så lange tog nok til strækningen fra Holbæk og ind. I dag kører man med overkapacitet mod Kalundborg. Desuden er fællesstrækningen med det nationale banenet fra Roskilde og ind meget kortere, og dermed ville et tog, som kører med lidt lavere hastighed, muligvis være et mindre problem, især efter at lyntogene er flyttet til ny bane.