Citat fra: andersj Dato 8/02-25, 20:34Hvis man vil bygge en bane til Aabybro og Thisted, så ville det være noget billigere at benytte det eksisterende tracé mellem Lindholm og Aabybro hvor der i dag er en fin cykelsti.
En forlængelse af lufthavnsbanen vil kræve en ret lang tunnel under lufthavnen og flyvestationen og alene af den grund er det et vanvidsprojekt SF har gang i.
Politikkerne skal helt generelt ikke blande sig i den daglige drift af sådan noget som jernbanerne, fordi det har de ikke en klap forstand på. SF med Erik Holm kommer endda med dette forslag efter at have fået præsenteret status på de planlagte drifts- og markedsføringsmæssige tiltag fra NT og DSB fra 2026 på et møde i Udvalg for Regional Udvikling og Innovation.
Husk det var samme politikere der i denne uge ville have tog til at vende i Støvring fremfor Skørping, selvom der kun er to perronspor og ingen transversaler i Støvring. Det er simpelthen ikke disse driftsmæssige detaljer de skal blande sig i, det er det man har embedsværket til.
Jeg mener at jeg havde optegnet det i CAD, men kan ikke finde andet end et grov skitse.
Du kan ikke se vedhæftede filer. Det er sandsynligvis fordi du ikke er logget ind i forummet. Det er muligt at føre sporet fra perronen videre i en R300 m kurve, over ca. 400 m fra perronen.
Efter de første 400 m, er større kurveradius muligt, ca. 1000 m i radius.
Det resulterer i at nogle af flysheltersne skal flyttes. Men som jeg forstår det har de shelters ikke den store praktiske værdi i dag, med raketter der kan bryde igennem og ødelægge både shelteret og flyet.
I praksis burde det da ikke være det store problem at lægge banen der.
Alternativt kan sporet lægges i en afgravning på tværs af flyshelterne, og etablere to broer for taxibanerne.
Dette sikrer en noget bedre geometri for sporet, men også noget dyrere.
Efter sporreglerne af 1987 er den viste løsning tilladelig. Ikke optimal men mulig.