Velkommen til Jernbanen.dk forum. Log venligst ind eller registrér dig.

Faste anlæg

- Elektrificering Vj-Str
Gå ned Sider:[1] 2
Elektrificering Vj - Str
Af Per Holm, nær 133 m perronlængde på strækn. 880. 21/02-25, 17:08.
Seneste redigering: 21/02-25, 17:12 af Per Holm
Ikke nyt.

Banedanmark har arbejdet med begge muligheder og afventet forligskredsens beslutning.

mvh. Per


... og i persontrafikken bør al skifte mellem transportmidler være hurtigt, kort, i læ, niveau-delt og tørt, såvel for fritgående som for hjulbårne (barnevogn, kørestol eller rollator) rejsende.

Elektrificering Vj-Str
Af Niels Bak. 23/02-25, 02:35.
Citat fra: Per Holm Dato 21/02-25, 17:08Ikke nyt.

Banedanmark har arbejdet med begge muligheder og afventet forligskredsens beslutning.

Jo det er nyt, hvis ministeren slutter op om det (jeg kan kun se overskriften - resten er bag betalingsmur).

Elektrificeringen er tidligere egentlig besluttet med togfonden, men sat i bero, da den ikke længere havde flertal og mens man analyserer batteritog. Og at ministeren har valgt side her, det er nyt.

Den endelige afgørelse falder dog i forligskredsen bag infrastrukturforliget, og ikke på ministerens kontor alene.

Elektrificering Vj-Str
Af anders_vejby. 23/02-25, 16:28.
Seneste redigering: 23/02-25, 16:35 af anders_vejby
Det er da godt nyt! Forhåbenligt er det afgørende mht den endelige beslutning.

Kun min personlig mening, men en elektrificering af denne strækning ville give store afkast på sigt og omvendt ville alt anden beslutning være meget kortsigtet. Herning og Vejle er begge to byer i udvikling og det ville nok give mening, på sigt, også at overveje etablering af nærbane, måske i RegioExpress eller RRX stil (Kolding, Vejle, Fredericia, Horsens) som også til dels ville kunne gør brug af den elektrificeret og forhåbentlig opgraderet bane mod Struer. Men det er selvfølgelig mange år i fremtiden endnu...

Den, som ikke forstår spøg, forstår ikke dansk. - Georg Brandes

Elektrificering Vj-Str
Af chrislux. 23/02-25, 17:48.
Her et link til folketingets spørgetid, hvor ministeren siger direkte at han foretrækker køreledninger Vejle-Struer.
https://www.ft.dk/aktuelt/webtv/video/20241/salen/56.aspx?as=1#player
Hop frem til 1:58:40

Elektrificering Vj-Str
Af Lyntoget. 23/02-25, 18:54.
Mellem Kolding Fredericia Vejle Horsens  er der sat kørerledning op , så den strækning har ikke noget med Vejle - Struer og gøre

Elektrificering Vj-Str
Af bjergged. 25/02-25, 12:14.
Dejligt nyt. Ville være en dukkert for Nordvestjylland hvis man helt mister de direkte forbindelser til Hovedstaden. Kan til nød se en vis ræson i batteritog for små sidebaner, men med bare Herning, Holstebro og Struer alene har man en befolkning på omkring 100.000 – og langt mere hvis man regner mindre byer og opland med. Det burde altså være nok til mere end bare sidebane-status.

Elektrificering Vj-Str
Af Michael Deichmann, Gribskov kommune. 25/02-25, 23:15.
Godt så - ud over lidt lokal stolthed og så'n - hvor mange af de 100.000 har så daglige ærinder i hovedstaden? Næppe mange så hvorfor skulle man smide penge efter køreledninger når batteritog kan klare opgaven for måske de 95+ % af befolkningen?
Jeg har aldrig fattet den der fascination af at for enhver pris kunne køre til Hovedstaden de få gange man så måtte have et ærinde.

Citat fra: Michael Deichmann Dato 25/02-25, 23:15Godt så - ud over lidt lokal stolthed og så'n - hvor mange af de 100.000 har så daglige ærinder i hovedstaden? Næppe mange så hvorfor skulle man smide penge efter køreledninger når batteritog kan klare opgaven for måske de 95+ % af befolkningen?
Jeg har aldrig fattet den der fascination af at for enhver pris kunne køre til Hovedstaden de få gange man så måtte have et ærinde.

Kan ikke tale på veje af andre men personlig er jeg ikke meget optaget af en mulig direkte forbindelse til København, selvom det også er en ekstra fordel, men jeg synes, at fremtidsikre en bane, og i øvrigt en bane der  knytter to stærk voksende byer sammen (Herning og Vejle), det betyder at elektrificere den.

Man kunne på den måde vende den om og sige: jeg har aldrig forstået fascination af at for enhver pris kunne spare nogle få penge ved at vælge en kortsigtet, meget specificeret og ufleksibel løsning, der øvrigt heller ikke nemt tillader direkte forbindelser til KBH eller Odense, fremfor simpelthen at elektrificere jernbanen.

Den, som ikke forstår spøg, forstår ikke dansk. - Georg Brandes

Elektrificering Vj-Str
Af andersj, Aalborg. 26/02-25, 00:49.
En del af det ligger i at der er tale om forringelser - vi piller jo heller ikke en motorvej op igen når den er bygget. Men når man går fra "Gode Tog til Alle" planen med timedrift Struer-Herning-København over snakke om Timemodel på to timer Herning-København til at de direkte afgange bliver skåret væk en efter en, så kan jeg godt forstå skuffelsen og afmagten. Både Norge og Sverige har hybridtog i ordre med eldrift og dieselmotor hos forskellige producenter, så det er ikke fordi man ikke havde kunnet planlægge materielindkøbet rundt om infrastrukturen.

Dertil opstår der vel også noget "brændt barn skyr ilden" ved at regionaltogene mellem Struer og Vejle/Fredericia i årtier har været med dårlig komfort, uden pladsreservering og med høj risiko for at misse togskiftet med dertilhørende forsinkelse og mistet pladsreservation i retning mod København. Det gør også at man stresser ved den mindste forsinkelse, fremfor at slappe af eller fokuserer på arbejde på halvdelen af togturen.

I en kort overgang havde man IC4 på regionaltogene, hvilket gav et fornuftige komfortniveau. Men ellers har det været MR og nu nedslidte Desiro/Lint. 

I sidste ende handler det om rejsetid og når alle transportformer ind og ud af landsdelen af langsomme eller meget dyre som København-Karup flyet er, så bliver det bare mindre attraktivt at bosætte sig der og mindre attraktivt at drive virksomhed der.

Anders

Elektrificering Vj-Str
Af Thomas123. 26/02-25, 06:59.
Hvorfor er det at enhver ligegyldig station 1000 km væk fra København absolut skal have en forbindelse til København. Folk i Jylland har da Aarhus, som jeg meget stærkt tænker at de hyppigere tager til, ellers har kommunerne da ihverfald fejlet stort på at tiltrække arbejdspladser og borgere. Jeg tænker heller ikke at det er lufthavnen, for der må de fleste vel tage til Billund?

Og hvorfor overhovedet elektrificere, når vi alle godt ved at det bliver med sølle timesdrift der kører på strækningen. Spar dog pengene og kør med halv times drift på banen i stedet for,

Elektrificering Vj-Str
Af Michael Deichmann, Gribskov kommune. 26/02-25, 07:03.
Nu er det vist stadig regnet for attraktivt at bosætte sig i Nordsjælland og mig bekendt er der da vist også god belægning på togene nordfra og ind mod byen så Lokaltog må køre med dobbelttogsæt i myldretiden, men der må skiftes i Hillerød hvis man vil videre. Det er mange år siden (1969) at muligheden for gennemgående tog forsvandt og jeg erindrer ikke at det dengang var noget man talte om dengang S-toget kom. Hemligheden er en høj regularitet på Lokaltog, køreplaner der er nøje afstemt og faktisk virker.
Jo, ligesom der er borgmestre ovre i Odsherred der drømmer om direkte tog Nykøbing S til Kbh har der også været borgmestre (og folk her) der har ævlet om S-tog nord for Hillerød, men prisen og konsekvenserne for Gribskov vil være voldsomme og i min optik unødvendigt prestigeprojekter. If it works don't fix it.
Vil man gerne sidde komfortabelt fra dør til dør findes der jo en glimrende løsning - automobilet. Vil man selv slippe for at køre og kunne slappe helt af på turen hedder løsningen Limousine eller hyrevogn. Men den løsning har en pris. Vil eller kan man ikke betale må man nøjes.

Regulariteten er alfa og omega. Man skal kunne stole på tog og bus.

Elektrificering Vj-Str
Af mpp. 26/02-25, 09:08.
Der er så den store forskel på den skrå bane og lokalbanerne i Nordsjælland, at turen fra Struer til Vejle (og København) er væsentligt længere end turen fra Tisvilde eller Gilleleje til Hillerød (og videre til København). Jeg foretrækker selv afgangene med de direkte tog de gange jeg har været i Struer, da komforten er bedre og det er mere afslappende at slippe for et skift – særligt da turen er så lang, at man typisk har bagage med og vil være afsted flere dage.

Men altså, der er jo ingen grund til at skændes om resterne af jernbanen. Løsningen må være at finde ud af, hvordan man kan få flere passagerer med på banen, så der både er grundlag for hyppige lokaltog og hurtige IC-tog med forbindelse til hovednettet.

Elektrificering Vj-Str
Af steenth. 26/02-25, 10:06.
Citat fra: anders_vejby Dato 23/02-25, 16:28Det er da godt nyt! Forhåbenligt er det afgørende mht den endelige beslutning.

Kun min personlig mening, men en elektrificering af denne strækning ville give store afkast på sigt og omvendt ville alt anden beslutning være meget kortsigtet. Herning og Vejle er begge to byer i udvikling og det ville nok give mening, på sigt, også at overveje etablering af nærbane, måske i RegioExpress eller RRX stil (Kolding, Vejle, Fredericia, Horsens) som også til dels ville kunne gør brug af den elektrificeret og forhåbentlig opgraderet bane mod Struer. Men det er selvfølgelig mange år i fremtiden endnu...
Problemet med elektrificering af den strækningen koster mere end det giver af gevinst. I DSB notat er værdien af elektrificering negativ på 2,3 mia kroner. Der skal væsentlig mere trafik på strækningen for elektrificering bliver en samfundsmæssigt genvist. Og det er ikke elektrificering skaber det. Men udvikling af aktivitet i området, som jeg ikke ser er på vej. For den aktivitet er allerede i Østjyske område.

Elektrificering Vj-Str
Af Thomas123. 26/02-25, 10:13.
Brug pengene på højere frekvens, fremfor at spilde dem på en elektrificering af en bane med lavt passagertal.
Og at satse på batteritog som kan køre 200 km/t er også latterligt.

Gå op Sider:[1] 2
Stenlejerne på Sjællands Odde A/S
Stenlejerne på Sjællands Odde A/S

Sjællands Odde består primært af sten og grus, som er ført dertil af skiftende havstrømme. I næsten 100 år blev disse materialer gravet ud, knust, sorteret og fragtet bort, og en 600 mm smalsporsbane med både damp- og diesellok spillede en vigtig rolle i et effektivt transportsystem.

Læs mere

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak