Jernbanen.dk forum arkiv 2010-2022

IC3 med hel-folie-reklame

af Thomas Rasmussen, Nordjylland, 3/10 2010, 08:02 (5254 dage siden) @ MHsøhus

Hej Thomas
Jeg var i Sulsted og "nyde" efterårsvejret. Her var krydsningen omvendt idag pga. forsinket tog nordfra, så 8515 var inde og holde i Su sp.1 og kunne næsten ikke komme igang pga. regn/løvfald hvilket passede fotografen:-D
[image][image]
Mvh. Martin

Jeg kører igennem Sulsted hver dag og har kun 1 gang været ude for en omvendt krydsning. Men altså kunne togene ikke gøre sådan at: hver anden time er det toget mod Aalborg der standser i Sulsted men ikke i Kvissel/Tolne. Og hver anden time er det toget mod Frederikshavn der standser i Sulsted men ikke i Tolne/Kvissel. På den måde er der kun ufaste minuttal mellem Sindal og Brønderslev. Eller også kunne de ligge krydsningerne i Brønderslev og Sindal eller Lindholm og Vrå i stedet for Sulsted og Hjørring!

--
Thomas Rasmussen
[image][image]


Hele emnet:

 RSS Feed af emne

De jydske Skærvefabrikker
De jydske Skærvefabrikker

De jydske Skærvefabrikker var en af Jyllands største producenter af sten og grus til især Statsbanernes mange anlægsarbejder i 1930´erne. Ved Balle på Djursland blev der etableret sidespor til Ebeltoftbanen, og opført adskillige skærveværker med tilhørende smalsporsbaner.

Læs mere

Danske privatbaner

Billeder, rettelser og tilføjelser til denne side modtages med tak