DF 130 i Fåborg i 1952 med tog 151 (Generelt)
Det er blot en tanke, men grunden til at Sv Jørgensen måske har taget billedet kunne være, at det faktisk var lidt usædvanligt med en DF'er for det tog, normalt skulle det være en AF'er.
Ser man på kørselsfordelingen af 1951-52 (jeg går ud fra billedet er taget i starten af 1952) var DF'erne hjemmehørende i Odense syd med 3 DF i tur og kørte gods mellem Ods og Svendborg samt godstoget til Assens mandag-lørdag og om søndagen et persontog til Assens. Under roekampagnen kunne DF'eren tage en tur til Tommerup med vogne inden hjemkørslen til Odense om søndagen hele to ture til Tommerup. Odense syd havde også en enkelt AF til en tur til Svendborg lørdag og søndag.
Nyborg havde 3 AF i tur der mest kørte på Hesselagerbanen men også havde en enkelt tur til Fåborg med togene 162-151. AF-maskinen holdt kold om søndagen i Fåborg. Odense syd har givetvis været blandet ind i leveringen af DF'eren. Fåborgfolkene havde en tur på 13 lokomotivførere og de kørte udelukkende motor (MF-MP-MBF-MDF)på nær denne ene damptur til Nyborg. Der kom mange damploko til Fåborg (G og A), men de blev mest kørt af personale fra Odense syd, Svendborg eller Nyborg.
Vedlagt et billede af nr 38 i Nykøbing Sjælland kort efter at være kommet til OHJ.
Mvh
Georg