Verdens mest nyttige modeljernbane (Generelt)
Banedanmark bruger noget lignende til uddannelse af trafikelever på et anlæg i Fredericia, dog betjenes sikringsanlæggene her via computerskærm.
Strømløb, togvejsindstilling, sporisolationer og alt andet simuleres 100% virkelighedstro - der er simpelthen programmeret et simuleret (men teknisk korrekt) strømløb ifm. f.eks. omstilling af et sporskifte.
Der er så også bygget en modeljernbane, hvor togene køres efter SR, det samme gælder sporspærringer (lokomotivførerne og SR-arbejdslederne på anlægget er enten SR-undervisere eller færdiguddannende stationsbestyrere), og der findes TIB-sider, lokalbeskrivelse og anden sikringsteknisk dokumentation til stationerne, som alle er "kraftigt inspireret" (=baseret på) stationer i virkeligheden - blandt andet er Varde brugt som inspiration til en af stationerne på undervisningsanlægget.
Modeljernbanen står i ét rum med "lokomotivførerne"/"SR-arbejdslederne", og computerne står i et andet rum, hvor de enkelte stationer så kan betjenes. Kommunikation i mellem rummene foregår vistnok via et lokalt telefonnet, eller muligvis walkie-talkies.
--
Hilsen
Mikkel