Kan man stjæle et tog? (Generelt)
Kan det overhovedet lade sig gøre at overtage en togsæt/lokomotiv der er i drift, som det beskrives i avis artiklen. Det forudsætter at det andet førerbord bliver aktivt og dertil kræves vel en form for nøgle eller håndtag, som kan ikke er fast monteret i førerbordet, bruges til formålet.
Nej. Når man kører et togsæt fra et førerbord, så er det "oprigget". Vil man køre fra et andet førerbord, skal det rigges op først. Men hvis der er to førerborde, der er oprigget samtidigt, så nødbremser toget. Så nej, man kan ikke tage kontrollen fra en lokomotivfører på den måde.
--
Mvh Matias Lq
www.tognål.dk - danske slipsenåle og pins med MY, EA, EB, MZ, MA, ME og TME, IC3, IR4, IC4, S-tog SA og MM, Y-tog, Lint 41, IC2 samt fem veterantog. Nu også SJ Rc6 og Snältåget Vectron